Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi, çok fazla çürümüş, travma görmüş veya herhangi bir sebeple siniri enfekte olmuş dişleri kurtarmak ve ağızda daha uzun süre kalmalarını sağlamak için yapılan bir tedavidir. Özel ince aletlerle kök kanalları içindeki sinirler temizlenir ve yine özel dolgu malzemeleriyle doldurulur. Ortalama iki seans sürer. Anestezi altında yapılır, işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Bir ilaç kullanılması gerekmez.

Kanal tedavisi sonrasında ağrım geçer mi?

Tedavi sonrasında bölge iyileşene kadar birkaç hafta hafif sızlama olması normaldir. Dayanamadığınız bir ağrınız varsa doktorunuza başvurunuz.

Ağrı olmayan bir dişe kanal tedavisi gerekebilir mi?

Bilinenin aksine kanal tedavisi sadece ağrıya gelen hastaya yapılan bir işlem değildir. Kök kanallarının enfekte olması bazen belirti vermeyebilir. Ağrı olmadığı için tedavi ertelenirse bu enfeksiyon yayılır. Kök ucuna ulaştığı noktada da içi dolu iltihap kesecikleri yani apseleri oluşturur. Apseler şiddetli ağrıya sebep olabilir. Apsenin büyümesi çevre diş ve dokuları etkiler. Kemikte kayıplar meydana getirir. Dişi kanal tedavisiyle kurtarılamayacak hale getirebilir. Bu sebeple kanal tedavisi yapılması gereken dişler geç kalınmadan tedavi edilmelidir.

Sohbete başla
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?