Diş Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA

Dişler yüzün genel estetiğinde çok büyük rol oynar. Beyaz parlak dişler hem estetiği düzeltir hem de kişiye özgüven verir. Dişlerde genetik veya çevresel faktörler etkisiyle ( beslenme, hijyen alışkanlıkları vs.) sararmalar meydana gelebilir. Her ne kadar dolgularla protezlerle dişlerin estetiğinde tatmin edici sonuçlar alsak da hiçbir şey kendi dişlerimizin yerini tutamaz. Böyle durumlarda diş beyazlatma bizim için ideal seçenek haline gelir.

Diş beyazlatma işlemi nasıl uygulanır?

İnternette veya dışarda satılan beyazlatıcı macunlar ve jelleri kontrolsüz kullanmamalıyız. Dişte küçük bir farkta beyazlama etkisi sağlarken kontrolsüz kullanıldığında yüksek miktarda aşınma ve hassasiyetlere neden olabilirler. Bunları kullanıyorsanız bile bir hekime danışarak kontrollü kullanmanızda yarar var. Bunların haricinde yine hekim kontrolünde ev ve ofis tipi beyazlatma seçenekleri var.

Ev tipi beyazlatma: Ağız içinden ölçü alınarak hastaya özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Bu plakların içine yine hekimin vereceği beyazlatma jeli 8-10 gün boyunca geceleri uyurken kullanılır. Sonrasında kontrole gelinir.

Ofis tipi beyazlatma: En etkili yöntem budur. Diş kliniğinde hekimin uyguladığı farklı beyazlatma ajanlarıyla istenilen beyazlık sağlanır.

Ev + ofis tipi beyazlatma beraber kullanım: Turkuaz ağız ve iş sağlığı polikliniği olarak tercih ettiğimiz yöntem budur. Klinikte ofis tipi beyazlatma yöntemi uyguladıktan sonra ortalama 5 gün kadar ev tipi beyazlatmayla destekleyerek ideal sonucu elde ederiz. Süre ve seans sayısı kişiden kişiye değişim gösterir.

Tek diş beyazlatma: bazı dişler kanal tedavisi sonrasında ya da travma sonucunda renk değiştirebilirler. Diğer dişlere kıyasla farklı bir renk alabilirler. Bu dişleri tek başına beyazlatarak diğer dişlerle eşitleriz.

Diş beyazlatmanın zararı var mıdır?

Beyazlatma yöntemleri kısa süre için dişlerde hassasiyete neden olabilir. Ayrıca ofis tipi beyazlatma işleminin ardından çay kahve sigara benzeri renkli gıdalar tüketilmesi beyazlatmada istediğiniz sonucu alamamamıza neden olur. İşlem sonrası hasta doktorun uyarılarına harfiyen uymalıdır. Beklenmedik durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Beyazlatma işleminden sonra dişlerim eski haline döner mi?

Beyazlatma sonrasında elde edilen beyazlık çay, kahve, kola vb. gıdalar tüketiminin de etkisiyle kaybolmaya başlar. Yaklaşık 6 ay 1 yıl içinde dişler eski hallerine döner.  Beyazlatma sonrasında 6 ay içinde 1-2 defa desteklenirse beyazlık daha kalıcı hale gelir.

Sohbete başla
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?