Diş Eti Hastalıkları ve Tedavileri

DİŞ ETİ HASTALIKLARI  VE TEDAVİLERİ– PERİODONTOLOJİ

Periodontoloji diş ve implantları çevreleyen kemik ve yumuşak dokuları (diş eti) inceleyen, bu dokulardaki hastalıkları teşhis ve tedavi eden bilim dalıdır.

İltihaplı diş eti nasıl görünür?

Normalde diş etleri dişlere sıkıca yapışık ve pembe renklidir. İltihaplı diş etlerinde şişme ve renklerinde koyulaşma, kırmızı renk görülür. Fırçalayınca kanar. Ağıza kötü koku, diş eti çekilmesi, dişlerin sallanması, tat bozukluğu ve hassasiyet benzeri belirtiler verirler.

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle yanlış bilinen hijyen alışkanlıkları düzeltilmeli, hekim tarafından ağız hijyenin nasıl ideal bir şekilde sağlanacağı hastaya gösterilmelidir. Sonra problemin derecesine göre diş taşlarının temizliği veya diş eti ceplerinin daha derin bir temizliğini küretaj yapılır. daha ileri vakalarda periodontal cerrahi işlemler gerekebilir. Bu işlemler kesinlikle alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Ağız kokusu nelerden kaynaklanabilir?

Sabah uyanınca ağızda kötü koku hissedilebilir. Bu fizyolojik bir durumdur herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat gün içinde ara ara hissettiğiniz kokular diş eti hastalıklarından, çürüklerden , ağız içindeki iltihaplardan kaynaklı olabilir. Aynı zamanda farklı sistemik hastaların belirtisi de olabilir. En doğru bildiği muayene sırasında doktorunuz verecektir.

Diş taşı temizliği nedir?

Diş taşı fırçalamanın yetersiz olduğu bir bölgede tükürüğün de etkisiyle dental plağın taşlaşması sonucu oluşan katı kalıntılardır. Dişlere sıkıca tutunurlar. O bölgede bakteri ve besin artıklarının tutunmasına neden olurlar. Bu sebeple ilerlemeden ortadan kaldırılmaları gerekir. Aksi takdirde diş etlerinde bakteri ve besin birikimiyle oluşan iltihap zamanla ilerler ve kemik dokusunda yayılmaya başlar. Bu da bölgedeki kemiklerde erimeye sebep olur. Dişlerde sallanmalar görülmeye başlar ve bu durum dişin kaybına kadar gidebilir. Böyle problemlerle karşılaşmamak için 6 ayda bir diş hekimi muayenesi ve gerekli görülürse diş taşı temizliği yaptırılmasını öneriyoruz.

Sohbete başla
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?